Samsun son dakika haberleri - 01 Haziran 2020, Pazartesi

yabancı dizi izle

UNESCO ADAYI KUŞ CENNETİNDEKİ FOTO SAFARİYE BÜYÜK İLGİ

16 Ekim 2017
UNESCO ADAYI KUŞ CENNETİNDEKİ FOTO SAFARİYE BÜYÜK İLGİ için yorumlar kapalı
UNESCO ADAYI KUŞ CENNETİNDEKİ FOTO SAFARİYE BÜYÜK İLGİ

UNESCO Dünya Mirasları Listesi geçici aday listesinde bulunan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde düzenlenen foto safari yarışmasına doğa meraklıları büyük ilgi gösterdi. ‘Fotoğraf Avcılarına Rastgele’ sloganıyla tezahürat yapıldı.

Deltası Foto Safari Yarışması’na 15 ilden 118 profesyonel fotoğrafçı katıldı. Dünya’nın en büyük ve nadir sulak alanlarından olan Kızılırmak Kuş Cenneti’nin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı için foto safari düzenlendi. AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan öncülüğündeki Başkent Ankara Meclisi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) tarafından düzenlenen foto safaride Kuş Cenneti, katılımcıları kendisine hayran bıraktı.

DOĞA FOTOĞRAFÇILARI TARAFINDAN ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLDİ
Kuşların ve yaban hayvanlarının avlanılması değil onların yaşatılarak en güzel hallerinin fotoğraflanmasının amaçlandığı safaride kuş cennetinin doğal varlıkları ve güzellikleri, profesyonel doğa fotoğrafçıları tarafından ölümsüzleştirildi. Foto safariye 15 ilden katılan 118 fotoğrafçı, zengin habitatı ve biyolojik çeşitliliklerin birbirleriyle ilişkilerini farklı açılarla objektiflerine yansıttı. İstanbul, Ankara ve Samsun başta olmak üzere Sinop, Ordu, Giresun, Trabzon, Kastamonu,  Antalya, Amasya, Tokat, Çorum ve Kayseri illerinden katılan fotoğrafçılar, yarışmanın birinci olabilmek için alanda en güzel fotoğrafı çekmek için yoğun çaba sergiledi.

KURAKLIĞIN SEBEBİNİN NE OLDUĞUNU  ARAŞTIRDILAR
Gönderilecek 400’e yakın fotoğrafı tek tek inceleyecek olan yarışmanın jüri üyesi, dereceye giren fotoğrafları belirleyerek, sahiplerini ödüllendirecek. Ödül töreninin ardından da fotoğraflar, kamuoyuyla paylaşılacak. Foto safari sürerken öte yandan Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) üyeleri ile foto safari ekibi, son zamanlarda deltada kuraklık yaşanmasına neden olan unsurları araştırmak için inceleme gezisi düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak başkanlığındaki geziye Kuş Cenneti Görevlisi Mustafa Güler, AR-GE Şube Müdürü Ramazan Aydın, Orman Mühendisi ve Doğa Fotoğrafçısı Özden Sağlam ile yetkililer katıldı.
Köksal ÖNER

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

UNESCO ADAYI KUŞ CENNETİNDEKİ FOTO SAFARİYE BÜYÜK İLGİ Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

yabancı dizi izle