Samsun son dakika haberleri - 23 Ağustos 2019, Cuma

“Tarihe Vurgu; Mübadele” Etkinlikleri

4 Mayıs 2019
“Tarihe Vurgu; Mübadele” Etkinlikleri için yorumlar kapalı
“Tarihe Vurgu; Mübadele” Etkinlikleri

Samsun Balkan Türkleri Derneği ve Sakarya İlkokulu Müdürlüğünce; Samsun Maarif Hareketi Kapsamında “Tarihe vurgu; Mübadele” Etkinliklerinde 04 Mayıs Cumartesi Sakarya ilkokulu bahçesinde milli halk oyunları yanı sıra milli türkülerinde öğrenciler tarafından söylendiği muhteşem bir etkinlik yapıldı

Etkinlikte mübadeleye ait resim sergisi ziyaretçilere açılarak Balkan Esintileri şiir kitabının tanıtımı yapıldı. Ayrıca etkinliğe katılan halka kazan pilavı ve ayran dağıtıldı.

Etkinliğin hazırlanmasında Balkan Türkleri Derneği Yöneticileri yanı sıra Sakarya İlkokulu Müdürlüğünden Müdür Mehmet Saka, Müdür Yardımcısı Yeliz Yılmaz Şen ve Öğretmen Jale Sözüdoğru proje ekibi olarak görev aldı.

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, Kültür, Sanat işleri ve Türk Kültür dünyası ile ilgili Başkan Yardımcısı Kerim Sarılar’a “Tarihe vurgu; Mübadele” ile ilgili bilgi veren Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata; “İki devlet arasında (Türkiye ve Yunanistan) karşılıklı nüfus mübadelesi gibi tarihi olaylar kalıcı izler bırakır. Mübadele büyük bir dramdır, yaradır. Mübadiller geldikleri toprakları vatan bilip yerleşmişlerdir. Hasret, özlem, umut, sevgi, üzüntü ve mutluluk mübadillerin yüreklerinde yer alıp bazen şiir ve hikaye olarak yeni nesillere intikal eder”ifadesinde bulundu.

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

“Tarihe Vurgu; Mübadele” Etkinlikleri Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.