Samsun son dakika haberleri - 03 Nisan 2020, Cuma

SÖNMEYEN İLİM MEŞÂLESİ ÖĞRETMENLERİMİZ !

23 Kasım 2019
229 kez okundu
SÖNMEYEN İLİM MEŞÂLESİ ÖĞRETMENLERİMİZ ! için yorumlar kapalı

Işığı, alevi hiç sönmeyen bir meşâledir öğretmenlerimiz ! İnsanın var olduğu her bir yerde; birbir türlü derde ilim ve bilim meşâlesidir öğretmenler.

Öğretmener gönül ve ülke mimarlarıdır. Nasıl bir heykeltıraş mermere şekil verirse; işte öğretmen de insana şeklin yanısıra; ruh, duygu ve feyz verir.

Hangimiz öğretmenlerimizden feyz ve örnek almadık ki? Okuldaki ikinci annemiz ve babamız oldu öğretmen. Öğretmen; nur gibi ak yüzüyle, tatlı dilli sözüyle ve gönül gözüyle eğitti bizleri. Adam etti, iş sahibi, aş, ekmek sahibi yaptı.

Bizi biz yaptı, bizi eğitimli, her konuda bilgili, ilgili ve donanımlı yaptı. O yüzden öğretmenlerin, bizlerin üzerinde çok önemli bir yeri ve hakları vardır. En önemli yeri, gönüllere girmeleri, bizleri sevgi, vefabilir, hatır- gönül insanları yapmaları, özgüven ve cesaret aşılamalarıdır.

Bugün; ülkemizin bu zamana kadar yetiştirdiği; başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, devletin ve özel sektörün ve diğer kurumlar ile kuruluşların bünyesinde yer alan, iş ve ekmek sahibi olan insanların, zât-ı muhteremlerin ilk danışmanlarıdır onlar !

Öğretmenler ordusudur yurdumuzu her türlü tehlikelere karşı sağlam ve cesaretli yetiştirenler. Her başarılı ve her devlet adamının yetişmesindeki taze kandır öğretmen. Cana candır öğretmen.

Her sabah;kollarını açarak , sevgiyle, saygıyla koşulan yegâne ve özel kişidir öğretmen. Evde anne ve babasına açamadığı konuları; dost, arkadaş, ikinci anne ve baba olarak gördükleri sevgi ve saygı, bilgi, ilim, bilim, irfan gönüllüsüdür öğretmen !

Ancak; bugün öğretmenler günü olan 24 Kasımlarda sadece kuru kuruya gün kutlama günü de değildir öğretmeler günü ! Özellikle; emekli öğretmenler, çalışan öğretmenler ve hatta öğretmen adayları, sürekli ilgi ve manevi yönden desteklenmesi, aranılıp hal ve hatır sorulması gereken değerli şahsiyettirler.

Peki; bizler bu konularda, özellikle öğretmenlerin ekonomik alanda daha rahat, yarınlara daha güvenli bakabileceği bir güven ve huzur ortamı, daha sağlam bir ekonomik refahı onlara temin edebildik mi ?

Yoksa sadece belirli mekânlarda toplanıp kuru kuruya gün kutlamak ile öğretmenler günü olmaz! Olsa da eksik olur. O halde bugünden itibaren; unutulan, hatırlanmayan öğretmenlerimizi ziyaret edip, onların sevgi ve hayır dualarını alalım.

Sevgili öğretmenlerimiz; sizleri çok seviyoruz. Emekli ve ebediyete intikâl etmiş merhum öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Hayattaki öğretmenlerimizi ellerinden, genç öğretmenlerimizin gözlerinden sevgiyle öpüyoruz.

Öğretmenim; iyi ki ben sizlerin öğrencisi olan emekli bir öğretmen oldum. Kalbini kırdığım, sert davrandığım herhangi bir öğrencim varsa hesinden çok özür diliyor ve sizleri emekli bir öğretmen olarak sevgiyle selamlıyor ve kucaklıyorum.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nüzü de bu duygu ve düşüncelerle kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Oktay ZERRİN

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.