Samsun son dakika haberleri - 11 Ağustos 2020, Salı

yabancı dizi izle

Selin Yol Açabileceği Sağlık Sorunları

26 Haziran 2019
Selin Yol Açabileceği Sağlık Sorunları için yorumlar kapalı
Selin Yol Açabileceği Sağlık Sorunları

Samsun Tabip Odası, Terme’de meydana gelen Selin ardından oluşabilecek Sağlık Sorunları ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu:

TERME’DE YAŞANAN SEL FELAKETİ ARDINDAN, SELİN YOL AÇABİLECEĞİ SAĞLIK SORUNLARI AÇISINDAN, BAZI HATIRLATMALAR YAPMAK İSTİYORUZ.

Pek çok olağandışı durumda olduğu gibi sellerde de çevre sağlığı hizmetleri, sağlık hizmetleri yönetiminde önceliğe sahiptir. Her zaman özenle yürütülmesi gereken koruyucu sağlık hizmetleri, sel sonrasında da aksatılmadan sürdürülmelidir.

Sel felaketlerinin ardından en çok bulaşıcı hastalıklar görülmektedir. Sel sonrasında suyla bulaşan enterotoksijenik E-Coli enfeksiyonları, Şigellozis, Hepatit-A, Leptospirozis hatta Giardiazis salgınları görülme riski artar. Genellikle sel bölgesinde, sel öncesinde görülen hastalıkların salgın yaptığı görülmektedir.

Sellerden sonra öncelikle su ve besin kaynaklı ishalli hastalıkların ortaya çıkmasını beklenir. Burada temel etken, su, kanalizasyon altyapılarının zarar görmesi, özellikle de sağlıklı içme ve kullanma suyu sağlanmasında görülen aksaklıklardır.

Bir başka temel etmen, vektör üreme alanlarının artmasıdır. Vektör ve kemiricilerin kontrolü bu bağlamda önemlidir. Olağan koşullarda vektörle bulaşan hastalıkların sağlık riskleri oluşturduğu bölgelerde olağandışı durumlar sonrasında vektör üreme alanlarında genişleme ve insan vektör ilişkisinde artış görülmesi, buna bağlı olarak vektörlerle bulaşan hastalıkların çoğalması beklenir.

Sellerden sonra yuvaları bozulan fare gibi kemiricilerin ve yılan, akrep gibi canlıların oluşturduğu sağlık risklerinde artış görülebilir. Fare gibi kemiriciler sel ortamında artar ve enfekte fare idrarı ile kontamine olan sel suları ile bütünlüğü bozulmuş ciltlere temas sonrası “leptospirozis” olguları görülebilir. (İzmir’de 1995 yılı kasım ayında yaşanan ve 62 kişinin öldüğü selden sonra toplam yedi kişide leptospirozis saptanmış ve bu hastalardan bir kişi ölmüştür.)

Sivrisinek üreme alanlarında bir artış olması, bölgede sel öncesinde varsa sıtma olgularını artırabilir.

Suların içindeki sıvı ve katı atıkların cilde temas etmesi sonucu deri enfeksiyonlarının da artmasını beklenir.

Selin ev ve ev eşyalarını etkilemesi, sel geçtikten sonra da etkili olur. Bu etkileme, sağlık sorunlarını uzun döneme yayar. Bu arada, sel sırasında yaşanan sağlık sorunlarının zamanında tedavi edilmemesi, sağlık sorunlarını ağırlaştırır, komplikasyonlara yol açar, tedaviyi zorlaştırır.

Önerilerilerimiz :

1- Sel riski olan bölgede, hangi sağlık sorunlarının yaşanabileceği önceden değerlendirilmelidir.

2- Düzenli bir bilgi toplama sistemine sahip olmak, kritiktir. Yoksa, oluşturulmalıdır. Bu salt bürokratik bir işlem olarak kabul edilmemelidir; bununla, olası hastalıkların/sağlık sorunlarının erken belirlenmesi ve zamanında müdahalesi mümkün hale gelir.

3- Selden etkilenen evlerde yaşayanlar hergün ziyaret edilerek, sağlık sorunları izlenmelidir.

4- En önemli ihtiyaç, sudur. Sel bölgesindekilere, günlük ihtiyacı kadar temiz su sağlanmalıdır. Su dezenfeksiyonu için en kolay ve en hızlı etki gösteren yöntem klor uygulamasıdır. Suların sürekli dezenfeksiyonu sağlanmalı, sağlıklı olmayan sular için, evlere klor tabletleri dağıtılmalıdır.

5- Halk, kaynağını bilmediği suları kullanmamaları uyarılmalıdır. Sel sularıyla temasın önlenmesiyle ilgili eğitim yapılmalı, bu durumla karşılaşanların ciltlerini sabunlu suyla yıkaması önerilmelidir.

6- Kısa sürede, vektör kontrol önlemleri alınmalıdır. Sıtma için, bu çok önemlidir. Fare ve benzeri kemiricilerin risk durumu da değerlendirilmelidir.

7- Aşılama hizmetleri aksatılmadan sürdürülmelidir. Özellikle gebe ve çocukların rutin aşıları aksatılmamalıdır. Sel sırasında toprak, çamur, vb. ile kirlenmiş, derin yarası olanların tetanos bağışıklaması yapılmalıdır.

Sel felaketinin yaşandığı bu bölgede, olayın tüm izleri silinene kadar, sorumlu kurumlar olan Terme Belediyesi ve Kaymakamlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü eşgüdüm içinde en üst seviyede duyarlılık göstermek suretiyle çalışma sergilemelidirler.

Terme’de yaşanan sel felaketi zaten zor durumda olan kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızı daha da zor bir duruma sokmuştur. Yetkililerin yapmış olduğu açıklamalar sözde kalmamalı, en hızlı ve etkili şekilde sorunun üzerine gidilmelidir. Bu, aynı zamanda bölgede yaşanan travmanın, ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerinin en aza indirilmesi için de önemlidir.

Konuya ilişkin tüm sorumlu kurumları göreve davet ediyor, sürecin kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasını diliyoruz.

Dr.Murat Erkan, Samsun Tabip Odası Başkanı

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Selin Yol Açabileceği Sağlık Sorunları Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

yabancı dizi izle