Samsun son dakika haberleri - 19 Nisan 2019, Cuma

Samsunlu Bilim Adamı Kerim Sarılar; Soruyor…

16 Ağustos 2018
Samsunlu Bilim Adamı Kerim Sarılar; Soruyor… için yorumlar kapalı
Samsunlu Bilim Adamı Kerim Sarılar; Soruyor…

Çocuklarımızın geleceği için eğitim ve bilim yolunda daha çok çalışmalıyız. #Kazanacağız”
Milli Eğitim Bakanı Profesör Dr. Ziya SELÇUK

“On bir Üniversitenin doğruladığı, Dokuz ayrı Üniversitenin orta öğretimde okutulmasını uygun bulduğu ilmi keşifleri MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ve MEB Orta Öğretim Genel Müdürlüğü niçin okutmaz? Onlara ait incelemecilerin mesleki akademik bilgileri bu Matematik Bölüm Başkanlıklarından daha mı fazladır?
Samsunlu Bilim Adamı Matematikçi Kerim Sarılar
Samsunun Haberi:Haber Ajansı ve Golden Bridge News: Haber Ajansı

Milli Eğitim Bakanı Profesör. Dr. Ziya SELÇUK’UN feysten yayınladığı;
“Milletimize karşı yürütülen ekonomik savaş küresel emperyalist güçlerin emellerinden bir gün dahi vazgeçmediğini gösteriyor. Onlara verilen ödev bu. Biz kendi ödevlerimize yoğunlaşmalıyız. Çocuklarımızın geleceği için eğitim ve bilim yolunda daha çok çalışmalıyız. #Kazanacağız”
mesajını muhteşem bulan, Milli Eğitim Bakanı Profesör. Dr. Ziya SELÇUK’UN milli ilmi keşiflere sahip çıkacağına inanan ve matematikte yerli ve milli ilmi keşifleri olan Samsunlu Bilim Adamı ve Matematikçi Kerim Sarılar, Milli Eğitim Bakanı Profesör. Dr. Ziya SELÇUK’UN gönderisine şu yorumu yaptı;

“On bir Üniversitenin doğruladığı, Dokuz ayrı Üniversitenin orta öğretimde okutulmasını uygun bulduğu ilmi keşifleri MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ve MEB Orta Öğretim Genel Müdürlüğü niçin okutmaz? Onlara ait incelemecilerin mesleki akademik bilgileri bu Matematik Bölüm Başkanlıklarından daha mı fazladır? Oysa YÖK kanunu gereği mesleki akademik bilimsel görüş verme yetkisi Üniversitelere aittir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Profesör. Dr. Ziya SELÇUK’UN feysteki yazısına yorum yazarak Üniversitelerin milli ilmi keşifleri ile ilgili bilimsel mesleki akademik görüş, rapor ve onaylarını paylaşan Sarılar; “Türkiye yerli ve milli üretime yönelik politikalar üretmelidir. Yerli ve milli ilmi keşif ve teknolojiye sahip çıkılmadığında; eğitim, ilim ve teknolojimiz gelişir, işsizlik azalır, dolar düşer ve TL yükselir.” Cümlesini paylaştı.

Sarılar Çevirgeni ve Sarılar Dönengesi Hakkında; Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Dil Kurumu Başkanlığının;

“Bir dilin bilim dili olmasının ön şartı o dilin konuşulduğu ülkede bilim üretilebilmesidir. Bilim eğitimi ve anlayışının ve buna bağlı olarak bilim üretiminin var olduğu her halkın dili bilim dilidir. Türk dili konuşurlarınca bulunan Türkçe sözlerle adlandırılan kuram, formül ve bağıntılar bu anlamda Türkçenin bilim dili olarak gelişmesine katkı sağlayacaktır.” bilimsel görüşünü de paylaştı.

Ayrıca SSCB Bilimler Akademisi Sibirya Bölümü Hesaplama Merkezi’nde, 1987-1990 yıllarında aynı bölümün matematik enstitüsünde bilim adamı olarak çalışan çok değerli Bilim Adamı Prof. Dr. Arif Amirov da Samsunlu Bilim Adamı Kerim Sarılar’ın milli ilmi keşiflerini Başkanı olduğu. Cumhuriyet Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanlığı olarak inceleyerek doğrulamış, orta öğretim seviyesine uygun olduğunu belirtip Koniklerin Analitik İncelenmesi kısım içerisinde verilmesinin uygun olduğunu açıklamıştı.

İşte o paylaşımlar;
https://www.facebook.com/profdrziyaselcuk/

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Samsunlu Bilim Adamı Kerim Sarılar; Soruyor… Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.