Samsun son dakika haberleri - 23 Ağustos 2019, Cuma

Samsun Tabip Odası’ndan Açıklama

8 Mayıs 2019
Samsun Tabip Odası’ndan Açıklama için yorumlar kapalı
Samsun Tabip Odası’ndan Açıklama

Geçen hafta Türk Tabipler Birliği 2016 – 2018 dönemi Merkez Konseyi Üyelerine savaş karşıtı bir açıklama yapmaları nedeniyle Ankara Ağır Ceza Mahkemesince hapis cezası verildi. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde insanlar savaş karşıtı açıklama yaptıkları için cezalandırılmazlar. Velev ki açıklamaların içeriği iktidarın düşüncesi ile uyuşmasa bile bu durum değişmez.

Düşünce ve ifade özgürlüğü demokratik bir hukuk devletinin vazgeçilmez bir unsurudur. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi eski üyelerine verilen bu ceza hukuka, mantığa ve vicdana aykırıdır, tamamen siyasidir.

Çağdaş, demokratik bir hukuk devletine yakışmayan bu karar ülkemizin saygınlığına gölge düşürmüştür.

Savaşların yaşanmadığı, çocukların ölmediği, açlığın ve sefaletin olmadığı, insanların barış içinde yaşadıkları bir dünyanın kurulması için hekimler olarak her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Samsun Tabip Odası olarak Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi eski üyelerine verilen bu cezanın hukuka aykırı olduğunu düşünüyor, bir üst mahkemece iptal edileceğini umut ediyoruz.

Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak yaşamı savunmanın, yaşamı sürdürecek nitelikteki bir ortama sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu ifade ediyor ve bu haksız kararın bir an önce düzeltilmesini diliyoruz.

Saygılarımızla.

Dr. Murat Erkan

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Samsun Tabip Odası’ndan Açıklama Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.