Samsun son dakika haberleri - 29 Kasım 2020, Pazar

yabancı dizi izle

ŞAİR ALAEDDİN DURSUN, DURMADAN ESER ÜRETİYOR !

4 Temmuz 2020
ŞAİR ALAEDDİN DURSUN, DURMADAN ESER ÜRETİYOR ! için yorumlar kapalı
ŞAİR ALAEDDİN DURSUN, DURMADAN ESER ÜRETİYOR !

Kültür Bakanlığı, Halk Şairi olup; Samsun Ondokuzmayıs ilçesi, Engiz Mahallesi’nde ikâmet eden Alaeddin Dursun; soyadının aksine, hiç durmadan yeni eserler, kitaplar üretmeye devam ediyor!

Bugüne kadar ” Sevda Çiçeğim, Gül Goncası, Mehtaplı Geceler, Sevda Çiçeğim (2. baskı ), her yaş gruplarına hitap eden; Sevgi Dolu Çocuklar, Yüreğimin Sesi, Loş Işıklar Altında ” ve” Yanaştım Son Limana ” adlı şiir kitaplarını edebiyat dünyasına kazandıran, başarılı ve üretken bir şairimiz Alaeddin Dursun.

Şiirlerini; eşi Havva Kaya Dursun ve çocukları ile sevdiklerine ithaf eden şair Alaeddin Dursun; şiirlerinde sevda, engelli, hiciv, çocuk ve yöresel konularında şiirler yazıyor.

Eşi Havva Kaya Dursun ile 3 engelli ( epilepsi ) hastası çocuklarından; Hasan Hüseyin ile Ahmet Mücahid’ i kaybetmişler ve acılarını kalplerine gömmüşlerdi.

Dursun Ailesi’nin 3. engelli, epilepsi hastası kızları Cansu Sultan Dursun’ un ise tedavisi ve bakımı evlerinde devam ediyor. Alaeddin ve Havva Kaya Dursun; çeşitli kurum ve kuruluşlarca, ” Yılın Babası ” ve ” Yılın Annesi ” ödüllerine lâyık görüldüler.

01 Eylül 1958′ de; Samsun 19 Mayıs ilçesinde doğan Alaeddin Dursun; 1972- 76 yıllarında Almanya Berlin’ de bulundu. 1978- 80 yıllarında; Eğridir, Bolu, Ankara ve Van’ da komando olarak askerliğini tamamladı.

1981 yılında; eşi Havva Kaya Dursun ile evlendi. İlçenin çeşitli yerlerinde, işletmeci olarak çalıştı. Samsun, Acem Tekkesi, Samsun Kadef, Samsun ADD, Samsun Çarşambalılar Derneği, Samsun SASAD ve Bafra gibi birçok il ve ilçelerde düzenlenen şiir dinletilerine katıldı.

40 civarında şiiri çeşitli besteciler tarafından bestelenip notaya alındı. 24 Kasım 2018′ de, Ankara’da T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, ” Halk Şairi ” ünvanını aldı.

Hâlen Samsun Ondokuzmayıs, Engiz Mahallesi’nde eşi Havva Kaya Dursun ile yaşayan Alaeddin Dursun’un” Yanaştım Son Limana ” adlı yeni kitabına adını veren ” Yanaştım Son Limana ” şiiri şöyle :

YANAŞTIM SON LİMANA

Yanaştım son limana, ufka bir bak, az kaldı

Ağrı sızı başladı, ayaklarım kök saldı

Çocukluk ve gençliği, ihtiyarlığım aldı

Anılarda kalacak, geride kalan yıllar

Ha bir eksik, bir fazla, ömrümü çalan yıllar

Bir roman yazılırdı, altmış yıl dile kolay

Acı- tatlı günlerim, her biri oldu olay

Fazla yüz verdiklerim, etti benimle alay

Bu dünyada ölümden başkası yalan yıllar

Ha bir eksik, bir fazla, ömrümü çalan yıllar

Sevdiklerimle kışlar ilkbahar gibi geçti

İyi ve kötü günde, gönlüm sevdayı seçti

Son defa papatyalar, ikimiz için açtı

Hangisi doğru yanlış , vallahi talan yıllar

Ha bir eksik, bir fazla ömrümü çalan yıllar”

Haber : Oktay ZERRİN- Samsun

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

ŞAİR ALAEDDİN DURSUN, DURMADAN ESER ÜRETİYOR ! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

yabancı dizi izle