3600 EK GÖSTERGE İLK GÖRÜŞÜLEN TASARI OLACAK

Meclis’e gelecek ilk tasarılardan biri uzun süredir gündemde olan 3600 ek gösterge düzenlemesi. Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileriyle bu görevlerden emekli olmuş kişileri kapsayan 3600 ek gösterge düzenlemesi, çözüme kavuşturulması beklenen ilk tasarı olarak görünüyor. Eğer tasarı Meclis’te kabul edilirse, ek göstergenin yenilenmesiyle hem maaşlar hem de emekli ikramiyesi artacak. Milyonlarca kişi bu göstergeyi bekliyor.

UZUN SÜREDİR BEKLENEN İNTİBAK BEKLENTİSİ

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, intibak için yasa beklentisi içinde. Bilindiği üzere 2000 öncesi emekliler için İntibak düzenlemesi yapılmış ancak, 2000 ve 2008 sonra emekli olanlar için intibak yapılmamıştı. Yaklaşık 5 milyon emekliyi ilgilendiren intibak için Anayasa Mahkemesi’ne müracaat edilmiş mahkeme, Meclis’i adres göstermişti. Eğer intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşları yeniden ele alınacak ve düzeltme yapılacak. Milyonlarca emekli bu yasayı bekliyor. Adaletsizliğin giderilmesini istiyor. Yerel ve Bölge milletvekillerinin bir araya gelerek bu yasanın çıkması için çaba göstereceği inancını taşıyorlar.

VERGİ İADESİNİN YERİNİ ALAN EK ÖDEME ORANI 

Tüm emeklilere her ay maaşlarıyla birlikte verilen ek ödemenin oranının artırılması da gündeme gelecek. Emekliler, vergi iadesinin yerini alan, ancak vergi iadesi ile elde edilen gelirin çok altında kalan ve halen maaşlarının yüzde 4’ü, yüzde 5’i kadar olan ek ödemenin günümüzde düşük kaldığını ifade ederek oranın en az yüzde 8-10’a çıkarılması talebini dile getiriyor.

BAYRAM İKRAMİYESİNDE ARTIŞ

Geçen yıl çıkarılan yasayla her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı dönemleri öncesinde 1.000 lira ikramiye hakkı elde eden emekliler, tutarın artırılmasını istiyor. Enflasyon rakamları altında erozyona uğrayan 1.000 lira olan Bayram ikramiyesi için Emekliler, ikramiyede her yıl artış olmasını, bunun için bir düzenleme yapılmasını talep ediyor. Artış oranı için enflasyon endeksli artışın kaçınılmaz olduğunu savunuyor.

www.samsununhaberi.com  OKU-BEĞEN-PAYLAŞ!!!