Samsun son dakika haberleri - 27 Mayıs 2019, Pazartesi

Kültürel Etkinliklerde Kullanılmak Üzere Bir Fon Oluşturulmalıdır

4 Aralık 2018
Kültürel Etkinliklerde Kullanılmak Üzere Bir Fon Oluşturulmalıdır için yorumlar kapalı
Kültürel Etkinliklerde Kullanılmak Üzere Bir Fon Oluşturulmalıdır

“Kardeş Ülkeler Arasında Kültürel Etkinliklerde Kullanılmak Üzere Bir Fon Oluşturulmalıdır”

1 Aralık cumartesi günü yapılan 12. ULUSLARARASI BALKAN TARİHİ KONGRESİNE kardeş ülke Azerbaycan’dan gelip katılan Azerbaycan Bilimler Akademisi Üyesi Profesör Dr. Galip Sayılov ile fikir teatisi ve söyleşide bulunduk. İşte o söyleşi:


Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: Hocam kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Profesör Dr. Galip Sayılov: Azerbaycan Bilimler Akademisi Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktayım. 12. Uluslararası Balkan tarihi kongresine; “1. Dünya Savaşları Sonuçları Paradigmi: Kafkas Türk Coğrafyasında Kondarma Ermeni Devletinin Kurulma Siyaseti” tebliğimi sunmak ve oturumun değerlendirilmesine katılmak üzere buradayım.

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: “Kardeş Ülkeler Arasında Kültürel ve Bilim Etkinliklerinde Kullanılmak Üzere ortak Bir Fon Oluşturulabilir mi?” Bu hususta düşünceleriniz nelerdir?

Profesör Dr. Galip Sayılov: Çok aktüel olan bir soru. Milletlerimiz, halkımız için değeri olan bir soru bu. Biz ayni dine inansak, ayni dili kullansak da uzun süre bir birimizden ayrı düştük. Bir birimize bağlanmada bu ilişkiler gerekir. Biz akademisyenler o işleri görürüz ama gençleri bu işlere celbetmek gerekir. Kardeş Ülkeler Arasında Kültürel ve bilim Etkinliklerinde Kullanılmak Üzere ortak Bir Fon Oluşturulmasında büyük yararlar var. Türk Cumhuriyetlerindeki gençlere, özellikle orta öğretim ve Üniversite öğrencilerinin katılımları ile şiir ve hikâye yarışmaları düzenlenebilir. Çeşitli bilim dallarında yarışmaları ve spor yarışmaları düzenlenebilir. Gençler birinci ödül, ikinci ödül ve üçüncü ödül gibi ödüller verilerek teşvik edilebilir. Bu yarışlar her sene diğer Türk Cumhuriyetinde olmak üzere tekrarlanabilir. Bu kardeş ülkelerimizde yüksek bir medeniyetin oluşmasına yardımcı olur.

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: Azerbaycan ve Terkiye arasındaki ilişkileri ve bu günkü durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye Azerbaycan’dan nasıl gözüküyor?

Profesör Dr. Galip Sayılov: Dışarıdan biz Türkiye’yi daha iyi görürük. Sosyal hayatı derinden izlerik. Türkiye dünyaya karşı sanki bütün dünya Türkiye’ye karşı olmuş durumda. Türkiye’de buna direnir. Gücü de yetecektir. Çünkü bu batılla hakkın mücadelesidir. Yüce Allah’ın yardımı bizimledir. Türkiye Azerbaycan ilişkileri ilerlemiş durumda daha da ileri gitmesini dilerim.

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: Teşekkür ederim. Hayırlı günler dilerim.

Profesör Dr. Galip Sayılov’un video konuşması:
https://www.youtube.com/watch?v=sfUcKdbXDMc&feature=youtu.be

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Kültürel Etkinliklerde Kullanılmak Üzere Bir Fon Oluşturulmalıdır Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.