Samsun son dakika haberleri - 26 Mayıs 2019, Pazar

Kadınlar Günü ve Seçme-Seçilme Hakkı

5 Aralık 2018
Kadınlar Günü ve Seçme-Seçilme Hakkı için yorumlar kapalı
Kadınlar Günü ve Seçme-Seçilme Hakkı

Bugün 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü. Fakat bu tarihin Türkiye’deki kadınlar için daha farklı bir önemi var.5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri gerçekleşti. Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu.

84 yıl önce Türk kadınına ‘’Seçme ve seçilme hakkı birçok Avrupa ülkesinden önce TBMM’nde görüşülerek kabul edildi.Yapılan oylamada 317 üyeli Meclis’te oylamaya katılan 258 milletvekilinin tamamının oyuyla değişiklik önerisi kabul edildi. Ama geçen yıllar içerisinde istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı. Kadınların,TBMM deki temsil oranı beşte biri bulmadı.

Türkiye’de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis’e 18 kadın milletvekili girmiş ve yüzde 4,5 oranında temsil edilmişlerdi.Bu temsil oranı ile o dönem dünyada 2.sırada yer alırken,geçen yıl 133.sırada olduğumuz ortaya çıktı.

Kur’an-ı Kerim’de,farklı fizyolojik ve psikolojik yapıya sahip olan kadın ve erkekten biri diğerinden daha üstün veya ikisi birbirine eşit tutulmak yerine birbirinin tamamlayıcısı kabul edilmiş (el-Bakara 2/187) olmasına rağmen maalesef;Erkek Egemen Siyasi partilerin ve nihayetinde hükümetlerin kadın üzerinden siyaset yapması,kadına hakettiği değeri göstermek yerine sadece çıkarlar uğruna ön plana çıkarması sonucunda şiddet,kadın cinayetleri,kadının ucuz iş gücü olarak görülmesi,kadın emeğinin ve bedeninin sömürülmesi gibi sorunları üst düzey yaşayan bir ülke olduk.

Kısa süre önce kurulmasına rağmen mecliste yüzde on temsil gücü bulunan PARTİMİZİN Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER de ;kadını değersizleştiren,ötekileştiren iftira ve saldırılarla yıldırmaya çalışan bu siyasi bakış açısı sonucunda ciddi mağduriyetler yaşamış buna rağmen kadın haklarını savunmak ve onları en üst düzeyde temsil etmek amacıyla makam mevki ve güvence şartı aramadan mücadelesini sürdürmeye devam etmiştir ve halen devam etmektedir.

Hatice Acar ŞİMŞEK

İYİ Parti Samsun Kadın Kollarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Kadınlar Günü ve Seçme-Seçilme Hakkı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.