Samsun son dakika haberleri - 14 Aralık 2019, Cumartesi

GÖNÜL ÇİÇEĞİ, YARINLARIN MİMARI ÖĞRETMENLER

23 Kasım 2018
503 kez okundu
GÖNÜL ÇİÇEĞİ, YARINLARIN MİMARI ÖĞRETMENLER için yorumlar kapalı

Evet; öğretmenler, bir toplumun mihenk taşıdır. Öğretmenler; Ülkenin, ileri ve özlenen hedeflere ulaşabilmesi yolunda; emin adımlarla zirvelerde gezinen; öğrencilerini de bu zirve ye odaklayan, çağdaş, bilim ve ilmin ışığında; Atatürk sevgi ve saygısı ile; hızla çağdaş, bilgili, kültürlü, Dünya görüşü olumlu yönde işleyen birer cevherdirler.

Öğretmenler; her ne kadar tam emeklerinin karşılığını maddi olarak tam alamasalar da manevi zenginlikleri parayla, pulla ölçülemez. Onlardır bu toplumu ve ülkeyi üst hedeflere taşıyan beyinler; onlardır, öğrencilerini aydınlık, müreffeh ve istikrarlı bir yapıya kavuşturan ve hazırlayan.

Bugün için; öğretmenlerimizin ekonomik sorunlarının yanı sıra en önemli bir diğer konu ise, öğretmenlerin okullarda ve benzeri eğitim kurumlarında, can güvenlikleri maalesef arzu edilen düzeyde değildir.

Bir yandan var olma mücadelesi veren öğretmenlerimiz; diğer yandan da huzur, güven, barış içerisinde görev yapabilmenin onurlu mücadelesini vermektedir. Son yıllarda doktorlarımıza, sağlık personeline, Acil ambulans şoför ve ekiplerine uygulanan saldırıların bir çoğu yaralanmaların dışında ne yazık ki ölümle sonlanan, çok üzücü bir toplumsal olaydır.

Öğretmenlerimiz için ne kadar yazsak, duygu ve düşüncelerimizi dile getirsek, yine de onların haklarını ne yapsak ödeyemeyiz. Bugün, Cumhurbaşkanlarını, milletvekillerini, bakanları, doktorları velhasıl öğretmenleri de yetiştiren yine öğretmenlerdir.

Öğretmenlerine sahip çıkmayan bir Ulus, Ulus olma özelliğini yitirmeye mahkumdur. Bizler; her ne kadar öğretmenlerimize daha güvenli, daha huzurlu, daha ekonomik ve barışa, demokrasiye, milli ve manevi değerlerimiz daha çok sahip çıkabilirsek o zaman vicdanımız rahat olabilir.

Yoksa; bütün bu saydığımız özellikler sadece bir formaliteden öteye gitmez. Öğretmen laf değil; icraat istiyor. Daha adil ve yeterli maddi şartlar, imkanlar istiyor. O zaman göreceksiniz; eğitim ve öğretimin kalitesi daha da yaygınlaşacak.

Kendisini özgür, huzurlu ve güvenli hisseden bir öğretmen de şüphesiz ayakları yere daha sağlam basacaktır.

Bu vesileyle; tüm öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ nü yürekten kutlarım. Ancak bu kutlamalar, sadece kuru ve basit, unutulan vaadlerle sınırlı kalmasın.

Bakanlık, toplum, ülke, vatandaşlar öğretmenlerine ve öğrencilerine sahip çıksın. 24 Kasımlar, sadece okullarda, konferans salonlarında sadece övgü dolu sözler etme hizmeti değildir.

Daha gerçekçi, daha demokrat, daha özgürlükçü, Ata’ sına, vatanına, ay-yıldızlı Türk Bayrağı’ na, İstiklal Marşı’ mıza sahip çıkan bir zihniyet ile öğretmenlerin yolu ve ufku da açık olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; yaşayan ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla anıyor, nice 24 Kasımlara erişmelerini diliyor, ellerinden sevgi ve saygıyla öpüyorum.

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.