Samsun son dakika haberleri - 21 Eylül 2019, Cumartesi

Erhan Usta; Fındık Alım Noktası ve Ekip Sayısı Artırılmalı

10 Eylül 2019
Erhan Usta; Fındık Alım Noktası ve Ekip Sayısı Artırılmalı

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, bu sene alım fiyatının hasat öncesinde açıklanmasına rağmen düşen fındık fiyatları konusunda TMO’yu göreve çağırdı

Alım Noktası Ve Ekip Sayısı Artırılmalı

“Taban fiyatı 16,50 TL olarak açıklanan fındığın 17 TL’nin üzerinde satılması gereken 52 randımanı 14 TL’nin altına inmiş durumda… Çiftçinin borç ödemeleri fırsat bilinip düşük fiyatla yine emekler sömürülüyor. TMO, alım işlemlerini hızlandırmalı ve buna fırsat vermemeli. Üretici, alım noktalarının, ekip sayılarının ve günlük alım tonajlarının arttırılmasını istiyor. TMO ödemelerinin olabildiğince öne çekilmesi ve çiftçinin ekim, kasım ayı borçlarının aralık sonuna ertelenmesi gibi tedbirlerin de alınması gerekiyor. Aksi halde yine zarar…”

 Salıpazarı, Terme ve Ayvacık’a Pozitif Ayrımcılık

“Salıpazarı, Terme ve Ayvacık ilçelerindeki üretici, afet sonucu mağduriyetlerinin giderilmesi için TMO’dan pozitif ayrımcılık bekliyor. Afetten etkilenen üreticilerin fındıklarına, rutubet konusunda, buruşuk ve bozuk iç oranlarında bir miktar tolerans gösterilmesi gerekir.”

Çeltik Fiyatları Açıklanmalı

“Fındıkta olduğu gibi, çeltik üreticisi de hasat öncesi 2019 yılı taban fiyatlarının açıklanmasını bekliyor. TMO, girdi fiyatlarındaki artışı da göz önünde bulundurarak üreticinin mağduriyet yaşamayacağı makul bir fiyat açıklamalıdır.”

Patatese, Soğana Var Da Fındığa Yok Mu?

Patateste, soğanda gösterilen kararlılık, fındık başta olmak üzere diğer ürünlerden esirgenmemeli, stokçulara, emek sömürerek para kazananlara fırsat verilmemelidir.

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Erhan Usta; Fındık Alım Noktası ve Ekip Sayısı Artırılmalı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.