Samsun son dakika haberleri - 26 Ocak 2020, Pazar

Dr. Kamil Furtun Katledilişinin 4. Yılında Anıldı

29 Mayıs 2019
Dr. Kamil Furtun Katledilişinin 4. Yılında Anıldı için yorumlar kapalı
Dr. Kamil Furtun Katledilişinin 4. Yılında Anıldı

Bundan dört yıl önce bugün sağlık camiası olarak içinde yaşadığımız şiddet ortamının en vahim olayıyla karşı karşıya kaldık. Bir meslektaşımızı, bir eşi, bir babayı bu ülkenin yetiştirdiği nadir güzel insanlardan birini Dr. Kamil FURTUN’u görevi başında hain bir saldırıya kurban verdik.

Aradan geçen dört yıllık süre içerisinde, katilin olayın gerçekleştiği hastanede pek çok olaya karışmasına rağmen nasıl çalışabildiği, kimlerin ona referans olduğu, böylesi bir kişiliğin hastane idaresi tarafından nasıl olup da korunup, kollandığı, olayın bir gün öncesinde alınan karara rağmen hastane yönetiminin katille ilgili alınan yazılı kararı neden uygulamadığı, akıllarımızda soru olarak kalmaktadır. Bizleri huzursuz eden, vicdanımızı rahatsız eden bu soruların artık yanıtlanmasını bekliyoruz.

Aklımızda kalan soruların yanıtlarının verildiği ve sorumlularla ilgili gereği yapıldığında vicdanlardaki ateş bir nebze de olsa azalacaktır. Adalet işte o zaman tam anlamıyla tecelli edecektir. Aksi takdirde bu sorumluluk, gereğini yapmayanların üzerinde sonsuza dek kapkara bir leke olarak kalacaktır.

Dr. Kamil Furtun’un anısı, bizler var olduğumuz müddetçe yaşayacaktır, yaşatılacaktır.

Günümüzde toplumsal şiddet ne yazık ki artış göstermektedir ve bunun da bir sonucu olarak her meslek grubu şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Ancak sağlık alanında yaşanan şiddet diğer alanlardan belirgin bir farklılık göstermektedir. Sağlık çalışanları diğer meslek gruplarına göre 16 kat daha fazla şiddete maruz kalmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın beyaz kod verilerine göre her gün 31 sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır.

Önümüze konulan sağlık sisteminin mimarlarıysa şimdiye dek kendilerine bir sorumluluk atfetmediler gerçek anlamda çözüm üremek için çaba sarf etmediler.

İşte bu süreçte sağlıkta dönüşümün bizleri getirdiği bir nokta var;

Artık çalışma alanlarımız olan ASM ler, hastaneler hayati tehdit içermektedir.

Canımızı kurtardığımız her olaydan sonra artık şükreder hale gelir olduk.

Hastalarına can veren, sağlık veren bizlerin düştüğü bu durumun sorumluları ise söz söylemekten öteye geçememektedir.

Sağlıkta dönüşüm sistemi artık tıkanmıştır. Hizmet alan ve veren için işin içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Hastanelerde yaşanan yoğunluk ve bu yoğunluk içinde boğulan sağlık çalışanları ve vatandaşlarımızın hali bunun en belirgin göstergesidir.

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

Dr. Kamil Furtun Katledilişinin 4. Yılında Anıldı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.