Samsun son dakika haberleri - 27 Mayıs 2019, Pazartesi

ÇARŞAMBA TARİH VE DOĞA TURİZMİNE HAZIRLANIYOR

31 Ekim 2018
ÇARŞAMBA TARİH VE DOĞA TURİZMİNE HAZIRLANIYOR için yorumlar kapalı
ÇARŞAMBA TARİH VE DOĞA TURİZMİNE HAZIRLANIYOR

Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Şehir merkezinden Beylik Merkezi Tarihi Ordu Köyüne kadar, 15 Km’lik Yeşilırmak güzergâhını tarih ve doğa turizmine kazandıracaklarını açıkladı.

Çarşamba Belediyesi’nin Yeşilırmak Kıyısındaki tarih ve doğa turizmi çalışmaları devam ediyor. Şehir merkezinden geçmişi 14. Yüzyıla dayanan Beylik Merkezi Tarihi Ordu Köyüne kadar olan 15 Km’lik güzergâh tarih ve doğa turizmine kazandırılıyor.

YEŞİLIRMAK GÜZERGÂHI TURİZME KAZANDIRILIYOR
Çarşamba İlçesi’nin turizm potansiyelini ortaya çıkardıklarını söyleyen Belediye Başkanı Dündar, “Beylik dönemine ait eserlerin yer aldığı Tarihi Ordu Köyü’nden Çarşamba şehir merkezine kadar olan 15 kilometrelik güzergâhı bölgemiz turizmine kazandırıyoruz. Hazırlıklarımıza Ada Park’tan itibaren başladık. Ada Park’ın devamında engellilerimiz için yapılan Engelsiz Yaşam Merkezi ve hemen onunda yanında 120 dönüm alanda 4 adet lisenin yer aldığı Ortaöğretim Kampusu inşa ediliyor.
MİLLET BAHÇESİ KONSEPTİ
Aynı güzergâhta 5 Km kadar ileride 6 yüz dönüm alanda Millet Bahçesi Konseptine uygun olarak yapılmış Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı bulunuyor. İçerisinde Çarşamba Konağı, camii,  çay bahçesi, yöresel ürünler çarşısı / tarihi Çarşamba Sokağı, şehitler ormanı, Yeşilırmak Çiftliği, binicilik tesisleri, at yarışları pisti, geleneksel okçuluk tesisleri, spor, oyun ve mesire alanlarının yer aldığı büyük bir alanı 2018 yazında hizmete açtık. Devamında Türkiye Kano Federasyonumuzla beraber yaptığımız 12 yüz metreye 140 metre ölçüsünde Uluslararası Yeşilırmak Kanal Parkuru ve su sporları tesisleri yer alıyor.
TACETTİNOĞULLARI BEYLİĞİ
Son olarak Taceddinoğulları Beyliğinin Beylik Merkezi Tarihi Ordu Köyümüz var. Burada tarihi kale, ahşap cami, Hasan Gazi Türbesi ve beylik dönemi eserleri yer alıyor. Bu bölge ile şehir merkezimiz arasında kalan 15 km’lik kısmı tarih ve doğa turizmi güzergâhı olarak önümüzdeki yıl hizmete açmayı planlıyoruz” diye konuştu.
Köksal ÖNER
HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

ÇARŞAMBA TARİH VE DOĞA TURİZMİNE HAZIRLANIYOR Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.