Samsun son dakika haberleri - 20 Kasım 2019, Çarşamba

‘BİZ GÜCÜMÜZÜ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDEN ALIYORUZ

15 Mart 2018
‘BİZ GÜCÜMÜZÜ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDEN ALIYORUZ için yorumlar kapalı
‘BİZ GÜCÜMÜZÜ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDEN ALIYORUZ

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği arasında imzalanan protokol sonucu, Yabancı Uyruklu misafirlere sağlık hizmeti vermek amacıyla İlkadım ilçesinde kurulan Yabancı Uyruklular Polikliniği’nin açılışını gerçekleştirdi.

 
 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü Ahmet Ünver, açılış konuşmasını gerçekleştirdi.
 Açılış konuşmasının ardından Sağlık İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç yaptığı konuşmasında, “Bilindiği üzere ülkemiz coğrafi konumu ve mazlum ülkelerin, insanların her zaman yanında olmayı tercih eden insani yaklaşımı nedeniyle dünyada göç hareketliliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında yer almaktadır. İlimiz de bu anlamda koruma başvurusu sahibi birçok yabancı misafirimize ev sahipliği yapmaktadır. Bilindiği üzere Samsunumuzda Irak, Afganistan, Suriye ve İran başta olmak üzere yaklaşık 20 binin üzerinde göçmen ikamet etmektedir. Bu nüfusun en yoğun olarak bulunduğu yerde ilkadım ilçemizdir. Böyle güzel bir çalışmaya zemin hazırlayan ve destek olan tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Bu vesileyle her ortam ve her koşulda ayırım gözetmeden herkese sağlık hizmeti sunmayı görev edinen tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı da kutuluyorum.”dedi.
 Ülkemizin, Suriye ve Irak’da meydana gelen savaşın ardından yabancı göçle karşı karşıya kaldığını ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Savaşın sonucunda sınırlarımızdan ülkemize çok sayıda yabancı uyruklu göçmenler girdi. Avrupa devletlerinin deniz botlarını patlatarak insanların ölümlerine sebep olduğu bir ortamda Allah’a şükür bizler Osmanlı’nın evladı olarak kapımıza gelen insanları Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve bakışı çerçevesinde misafir olarak kabul ettik. Onlar bizim misafirimizdir dedik. Şu an ülkemizde Suriye ve Irak’tan gelen 3,5 veya 4 milyon mülteci var. Bu mülteciler için milyarlarca lira para harcanıyor. Ama Allah’a şükür Türkiye çok güçlü bir ülke. O anlamda biz güçlü bir medeniyetin temsilcisi olarak bunu yapmaktan geri kalmıyoruz.
Şu an ilimizde de 20-25 bine yakın mültecimiz var. Bunların her türlü ihtiyaçlarını devletimiz karşılıyor. Bu mültecilere verdiğimiz yabancı kimlik kartıyla birlikte okullarımızda eğitim görüyorlar, hastanelerde tedavi görüyorlar. Eğer bir engelli hastaları varsa, aynen bizim Türk vatandaşımızın yararlandığı şekilde ona bakım ücreti veriliyor. Bütün bunlar ülkemizin gücünü gösteren gelişmelerdir. Türkiye güçlü bir devlet. Türkiye gücünü milletinden ve milletinin birlik ve beraberliğinden alıyor. Bu yüzden bu polikliniğin buraya açılmasından dolayı sağlık müdürlüğümüzü tebrik ediyorum. Bu vatandaşlar ülkemize garip gelmiş. Arkadaşlar, Garip Allah’a yakın demektir. Garibin duasını almak ve o anlamda bu garip gurabaların ortada sefil kalmamaları ve yoğun oldukları yerde bu polikliniği açarak sağlık hizmetini almalarını planladık.”dedi.
Açılan bu polikliniğin aynısının en kısa zaman içerisinde Canik ilçemize de açılacağını ifade eden Vali Osman Kaymak konuşmasının devamında, “ Bu insanlar inşallah ülkelerinde barış ve huzur hakim olduğu zaman ülkelerine geri dönecekler. Diğer illerde basına yansıyan göçmenlerle ilgili sorunlar, çok şükür bizim ilimizde yaşanmıyor. İlimize gelen göçmen vatandaşlarımız da çok uyumlu ve Samsun halkıyla iç içe karşılıklı bir anlayış içerisinde yaşıyorlar. Samsunlular da bu göçmenleri misafir olarak görüyor ve onlara insani bir şekilde davranıyorlar. Bu yüzden bütün Samsunlulara çok teşekkür ediyorum. Keşke bu savaş olmasaydı da bu insanlar vatanlarından, yurtlarından olmasalardı. Biliyorsunuz uluslararası güçler Kuzey Suriye’de bir oyun içerisindeler. Şu an Afrin’de mücadele eden Kahraman Mehmetçiklerimiz Afrin Merkeze girmek üzereler. Allah askerlerimizi muzaffer eylesin. Şehitlerimize rahmet eylesin.”dedi.
 Açılışı gerçekleştirilen poliklinikte hizmet veren memur, hemşire, doktor ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ettiğini ifade eden Vali Kaymak konuşmasının sonunda, “Onlar bize sığınmışlardır. Bizim misafirlerimizdir. Bizim kültürümüz, bizim inancımız bize bunu anlatıyor. Bu topraklarda yaşayan bizler memuruyla, müdürüyle, belediye başkanıyla, valisiyle bu kültürün birer parçası olarak onları dışlamadan misafir edeceğiz. Biz gücümüzü birlik ve beraberliğimizden alıyoruz. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bu hainler emellerine ulaşamayacaklar. Bu coğrafyadaki insanlara da gerçekten Müslüman Türkün adaletini, merhametini, şefkatini göstermiş olacağız. Biz bu kültürün çocukları olarak bize sığınan insanlara da hizmet edeceğiz. Bu polikliniğimizin göçmenlerimize hayırlı olmasını ve şifa dağıtmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”diye konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından İlkadım ilçesinde kurulan Yabancı Uyruklular Polikliniği’nin açılışı gerçekleştirildi.
Açılışın ardından polikliniği gezerek, İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhammet Ali Oruç’tan bilgi alan Samsun Valisi Osman Kaymak, tedavi için gelen göçmenlerle sohbet ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Daha sonra Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe Dil Kursu’na katılan göçmenlerle de bir süre sohbet eden Vali Osman Kaymak, kendisiyle özel görüşmek isteyen göçmenlerle yakından ilgilenerek, sorunlarını dinledi. Açılışta bulunan göçmen çocuklarla da yakından ilgilenerek, çocuklara hediye vererek sevindirdi.
Açılışa ayrıca, Vali Yardımcıları Hasan Öztürk ve Sezgin Üçüncü ile İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve davetliler katıldı.
HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

‘BİZ GÜCÜMÜZÜ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDEN ALIYORUZ Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.