Samsun son dakika haberleri - 12 Temmuz 2020, Pazar

yabancı dizi izle

ARTVİN VALİSİ DORUK, E- KONGREYE KATILDI

29 Haziran 2020
ARTVİN VALİSİ DORUK, E- KONGREYE KATILDI

Artvin Çoruh Üniversitesi ve Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, “Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Yaklaşımlar” temasıyla online ortamda düzenlenen “Uluslararası Covid-19 Kongresi”, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katılımlarıyla saat 10:00’ da gerçekleştirildi.

Pandemi sürecinde eğitime bakışın ülkemizde akademik düzeyde ele alındığı ilk uluslararası e-kongre olma özelliği taşıyan programa video konferans sistemi ile katılım sağlayan Artvin Valisi Yılmaz Doruk ,“Sayın Bakanım, Saygıdeğer hocalarım değerli katılımcılar hepinizi şahsım ve Artvinliler adına saygıyla selamlıyorum.Sayın Bakanım, malumunuz üzere Çin’in Wuhan kentinde çıkıp tüm dünyaya yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Coronavirüs salgınına esasen en çok maruz kalan ülkelerden birisi olduk” dedi.

‘ÜLKE OLARAK BU ALANDA DA ADINDAN SÖZ ETTİRDİK’
Ancak oluşturulan Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini de dikkate alınarak Sayın Cumhurbaşkanımızın koordinesinde öncelikle virüsün ülkemize girişinin önlenmesini, girdikten sonrada olabildiğince yayılmasının önlenmesine yönelik başarılı bir süreç yönetimi yaşadıklarını aktaran Vali Yılmaz Doruk,“Bunun sonucu olarak da salgından en az etkilenen ülkeler arasında yer aldık. Sayın Bakanım, her ne kadar süreci hem merkezi düzeyde hem de merkez teşkilatlarımızın talimatları ve yönlendirmeleri ile yerelde başarılı şekilde yürütsek de ekonomik, sosyal hayatımız gibi eğitim hayatımız da etkilendi. Ancak önderliğinizde yürütülen başarılı çalışmalar özellikle uzaktan eğitim uygulamaları ile ülke olarak bu alanda da adından söz ettirdik. Ayrıca biz idareciler olarak halkımız karşısında rahatladık. Ben şahsım ve Artvin halkı adına başta zat-ı aliniz olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın hem merkez hem yerel düzeydeki tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.Sayın Bakanım Artvin sürecin yönetilmesinde başarılı illerden birisi oldu şüphesiz bu başarı da ilimiz eğitim kadrolarının da önemli payı olmuştur.Hem İdarecilerimiz hem öğretmenlerimiz bir taraftan eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ederken diğer tarafta da salgınla mücadelede doğrudan faaliyet yürüten birimlerimize gönüllü olarak destek verdiler” diye konuştu.

‘KAFASINDA OLUŞAN SORULARA CEVAP BULACAĞIZ’
İlimize özgü bir uygulama ile öğretmenlerimizden oluşturduğumuz “Gönüllüler Grubu” ile bir taraftan başta Sosyal Medya olmak üzere bazen birebir yüz yüze temas ile halkımızın bilgilendirilmesini sağladıklarını vurgulayan Vali Yılmaz Doruk,“ Farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüler. Diğer taraftan salgınla mücadeleye yönelik aldığımız tedbir ve uygulamaların sahadaki yansımaları, etkileri ve aksayan yönlerini harici gözle takip edip bize günlük olarak rapor ettiler. Bizler de hangi birimi, kurumu ilgilendiriyorsa oraya bildirip konuya dikkatlerini çektik. Sayın Bakanım Bu gün Çoruh Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile “Covid-19 sürecinde Eğitimde Yeni Yaklaşımlar” temasıyla düzenlediğimiz e-kongre ile bir taraftan yaşanan süreç nedeniyle eğitim hayatına ilişkin çocuklarımızın kafasında oluşan sorulara cevap bulacağız. Diğer taraftan da süreçle birlikte uygulamaya konulan eğitim-öğretim modelinin gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum. Sayın Bakanım ben kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, yerli yabancı tüm katılımcılara saygılarımı sunar, başarılar dilerim” dedi.

‘KENDİ İÇERİSİNDE ÇÖZEBİLECEĞİ TEKİL KONULAR DEĞİL’
Zoom programı üzerinden katıldığı Artvin’de “Eğitimde Yeni Normlar: Uluslararası Kovid-19 Kongresi”nde emeği geçenlere teşekkür eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,“ Bu konunun daha da derinleştirilerek ilerletilmesi hususunu da çok önemsiyorum. İnşallah bura dan ortaya çıkacak neticelerle de yeni birtakım projelere imza atma fırsatı bulabiliriz. Çünkü acil ve önemli bir durum söz konusuydu. O yüzden de salgınla mücadele konusunda eğitim çerçevesinde neler yapılabilir bunu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirip, uluslararası gelişmelere bakıp dünya standartlarında bir çalışmayı nasıl gerçekleştirebiliriz diye kafa yorduk ekip arkadaşlarımızla beraber. Elbette bu tür konular bir bakanlığın kendi içerisinde çözebileceği tekil konular değil, o yüzden de diğer bakanlıklarımızla birlikte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürekli bir istişarede bulunduk ve yaptığımız görüş alışverişleri neticesinde bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda anlık olarak isabetli kararlar almaya gayret ettik ve geriye dönüp baktığımızda da fark ediyoruz ki aldığımız tedbirler meselenin çok daha büyümesini önledi ve bu anlamda da ortaya çıkacak sorunların daralmasını sağladı. Eğer bu tedbirler alınmasaydı o durum neticesinde görebileceğimiz problemlerin ne kadar büyük olduğu, ne kadar büyük facialara yol açabileceği daha net anlaşılabilirdi Allah esirgesin ama bu tedbirleri aldığımız için bu kontrollü süreç başarılı bir şekilde devam ediyor ”şeklinde konuştu.

‘1 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRETMENİMİZ BİZİM GÜCÜMÜZDÜR’
Bu meselenin topyekün bir mücadeleyi gerektirdiğine dikkati çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “O yüzden de sürekli olarak diğer kurum ve kuruluşlarla görüş alışverişine halen de devam ediyoruz ve şeffaf bir şekilde bütün vatandaşlarımıza hangi hadisenin ne şekilde cereyan ettiğini ve ortaya nasıl bir durum çıktığını ve gelecek senaryolarda neler olduğunu da paylaşmaya gayret ediyoruz. Birçok Avrupa ülkesinden nüfusundan daha fazla bir öğrenciyi barındırıyoruz Allah’a şükür bu bizim gücümüzdür. 1 milyondan fazla öğretmenimiz bizim gücümüzdür ve bu süreçte gerek vefa gruplarında olsun gerek okullarındaki çalışmalar gerek evlere yönelik olarak bütün çocuklarımıza erişme bütün velilerimize ulaşma noktasında öğretmen arkadaşlarımız, okul müdürlerimiz, il ve ilçe yöneticilerimiz inanılmaz bir gayretin içerisine girdiler ve sonuçta da memnuniyet verici bir tablo ile karşı karşıya kaldık ve LGS sınavında da dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde göremediğimiz ayrıntıda ve birtakım sosiyetleri içerecek şekilde bir sınavı da sağlıkla sıhatle Allah’a şükür gerçekleştirdik. Bütün bu çalışmaları dikkate aldığımızda dünya ülkelerini de günlük olarak izleyerek neyi nasıl yaptığımızı tekrar tekrar gözden geçiyoruz ve eğitime ara vermeyi asla düşünmüyoruz ki önümüzdeki süreç yani yaz aylarında da 2 ay boyunca yaklaşık olarak eğitim öğretimin Eba televizyonu ve Eba internet altyapısından devam etmesi noktasında çok büyük bir içerik hazırladık. Gerçekten dünyada örneği olmayacak şekilde isteyen her çocuğumuz için her türlü imkanı oraya koyup sadece akademik konular değil, sosyal duygusal konular, kültürel konular, milli manevi konular, değerlerle ilgili konular, beceriler, hobiler gibi birçok konuda içerikler de hazırlamış olduk. Bunları da inşallah sunuyoruz” diye konuştu.

‘3 GÜNLÜK YOĞUN BİR KONGRE PROGRAMI SUNACAĞIZ’
Küresel salgın haline gelen Covid-19 hayatımızın birçok alanında köklü değişikliklere neden olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “ Bu değişikliklerin bizim için en önemlisi ise eğitim alanında meydana gelen değişikliklelerdir. Türkiye olarak dünyada çok az ülkenin sahip olduğu dijital eğitim altyapımızla eğitim öğretim faaliyetlerine ara vermeden sadece şekil değiştirerek uzaktan eğitim olarak devam ettik. Uzaktan eğitim sürecinde edindiğimiz deneyimle düzenlediğimiz online kongremizle istedik ki gelecekte eğitim nasıl olacak, ne gibi değişiklikler yaşanacak bu değişiklikler eğitime nasıl yansıyacak sorularını akademik düzeyde tartışalım. Yurt dışından 5 yurt içinden 10 davetli katılımcımız 38 bildiri sunumu ile 3 günlük yoğun bir kongre programı sunacağız. Heyecanımıza ortak olarak kongremizin açılış programına teşrif eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk başta olmak üzere Artvin Valimiz Sayın Yılmaz Doruk, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Sayın Fahrettin Tilki, Sayın Davetli Katılımcılar, Düzenleme Kurulundaki sayın akademisyenler, çalışma arkadaşlarım ve kongremize yut içi ve yurt dışından katılan tüm dinleyicilere teşekkür ediyorum” dedi.

‘ÖNEMLİ İSİMLER KONUŞMACI OLARAK YER ALACAKTIR’
Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hareket ederek yola çıktıkları belirten Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, “Türkiye’de Covid-19 Salgının eğitim üzerindeki etkisini dikkate alarak Artvin Çoruh Üniversitesi ve Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlediğimiz online kongremizde ülkemiz ve yurt dışından eğitimle ilgili önemli isimler konuşmacı olarak yer alacaktır. Kongrede Koronavirüs salgının eğitim öğretimi nasıl etkilediği, dijital eğitim sürecine eğitimcilerin nasıl katkı saplayabileceği, eğitimcilerin bu süreçten nasıl etkilendiği gibi sorular yanıtlanacaktır” ifadelerini kullandı.

YAPILAN TOPLANTILAR OLDUKÇA VERİMLİ GEÇTİ
Yurt içi ve yurt dışından 15 davetli akademisyenin konuşmaları ve 38 bildiri sunumu ile gerçekleşecek online kongre açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacılar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun “Pandemi Döneminde Aile Tutumları” ve Prof. Dr. Selçuk Özdemir’in “Tekno Burjuvazi ve Öğrenmenin Kök Hücresi” sunumlarıyla devam etti.Toplam 6 oturum şeklinde yapılacak online kongrenin Saat; 13:30’da başlayan 2. Oturumu ise davetli konuşmacılar Doç. Dr. Gina Aurora Necula “Çok Kültürlülük, Yabancılara Anadil Öğretimi ve Covid-19 Sonrası Beklentiler”, Prof. Dr.A. Sibel Türküm “Salgın Krizi İle Keşiflerimiz; Hoşlansak da Hoşlanmasak da…” , Dr. Paul Hoard “Covid-19 Öğrencilerin Yeni Fikirleri Eleştirel Olarak Değerlendirme Becerilerini Nasıl Etkiler?” başlıklı sunumları ile yapıldı.
Köksal ÖNER

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

ARTVİN VALİSİ DORUK, E- KONGREYE KATILDI Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

yabancı dizi izle