Samsun son dakika haberleri - 18 Nisan 2019, Perşembe

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye Yaptırım Tehdidinin Peşinden İlk Yaptırım geldi

26 Temmuz 2018
ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye Yaptırım Tehdidinin Peşinden İlk Yaptırım geldi için yorumlar kapalı
ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye Yaptırım Tehdidinin Peşinden İlk Yaptırım geldi

ABD Başkanı Trump’tan Türkiye’ye yaptırım tehdidinin peşinden ilk yaptırım geldi.

ABD’den üst üste Türkiye’ye tehdit açıklaması geldi. Önce ABD Başkan Yardımcısı Pence ev hapsine alınan Rahip Brunson’un serbest bırakılmaması halinde yaptırım uygulanacağını söyledi. Hemen sonra benzer bir açıklama da ABD Başkanı Trump’tan geldi.Trump Twitter hesabından; ABD, Türkiye’ye büyük Hristiyan, aile adamı ve mükemmel bir insan olan Pastör Andrew Brunson’un uzun süreli tutukluluğu için büyük yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!

Dün ev hapsine alınan Rahip Brunson ile ilgili ABD Başkanı Trump ve yardımcısı Mike Pence Türikiye’ye yaptırım tehdidinde bulundu. 

Pence cezaevinden çıkan ancak ev hapsi devam eden ABD’li rahip Andrew Brunson ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Pence daha sonra katıldığı bir konferansta rahibin serbest kalmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını söyledi.

TRUMP: YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

ABD Başkanı Donald Trump ise bu açıklamanın ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada Türkiye’de ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılması çağrısı yaptı. Trump paylaşımında, “ABD, Türkiye’ye büyük Hristiyan, aile adamı ve mükemmel bir insan olan Pastör Andrew Brunson’un uzun süreli tutukluluğu için büyük yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!” ifadelerini kullandı.

Ekim 2016’da PKK ve FETÖ adına suç işlemek ve casusluk suçlamalarıyla tutuklanan Andrew Brunson, Çarşamba günü İzmir Cezaevi’nden tahliye edilerek ev hapsine alınmıştı.

İLK YAPTIRIM KARARI AÇIKLANDI:

ABD Senato Dış ilişkiler Komisyonu Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump, ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını söyledi. Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Amerika Birleşik Devletleri, büyük bir Hıristiyan, aile adamı ve harika bir insan olan Pastor Andrew Brunson’ı uzun süredir tutuklu yargılayan Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacak. Brunson büyük acı çekiyor. Bu masum inanç adamı hemen serbest bırakılmalı!” dedi.

ABD’DEN İLK YAPTIRIM KARARI

Trump’ın tehdidinin ardından ABD Senato Dış ilişkiler Komisyonu Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul etti.

TASARI BRUNSON’LA İLGİLİYDİ

ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili altı senatör, “Türk hükümeti ABD vatandaşlarının haksız yere tutuklamaya son verene dek” Türkiye’nin uluslararası mali kuruluşlardan borç almasını kısıtlayan bir yasa tasarısı sunmuştu. Tasarı, ABD’li pastör Brunson’ın tutukluğunun sürmesi kararının ardından geçtiğimiz hafta sunulmuştu.

“Türkiye Uluslararası Mali Kurumlar Yasası” adı verilen tasarıda, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın ABD’li başkanlarına, insani amaçlar dışında Türkiye’ye gelecekte verilecek kredilere karşı çıkması direktifini içeriyor.

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye Yaptırım Tehdidinin Peşinden İlk Yaptırım geldi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.