Samsun son dakika haberleri - 26 Mayıs 2019, Pazar

 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi 

1 Aralık 2018
 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi  için yorumlar kapalı
 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi 

Kardeş Ülkelerin Birliği Kültürlerin Gelişmesine Büyük Katkı Sağlayacak

Karadeniz Rumeli dernekleri federasyonu, Türk Tarih Kurumu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Belediyesi ve Samsun Mübadele Derneğinin ortaklaşa düzenlediği “12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi”ne katılımcı akademisyenler bu gün 01.12.2018 tarihleri itibariyle tebliğlerini sunmaya başladılar.

1 Aralık cumartesi günü yapılan 12. ULUSLARARASI BALKAN TARİHİ KONGRESİ (THE INTERNATİONAL BALKAN HİSTORY CONGRESS) Kongre Yürütücüsü Profesör Dr. Bünyamin KOCAOĞLU’NUN açılış konuşması ile başladı.

Daha sonra; Osmanlı Akıncı beyi Gazi Evrenosoğlu’nun torunu Bozok EVRENOSOĞLU, GAGAVUZYA adına Sergehehi KOPUZCU, Yunanistan DEB Partisi onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, MHP KOCAELİ Milletvekili Saffet Sancaklı, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK, MHP Önceki Dönem Milletvekili Hüseyin EDİS, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Karadeniz Rumeli dernekleri federasyonu Başkanı Kemalettin ALTINSOY, Samsun Mübadele Derneği Başkanı Olcay Yanık kısa konuşma yaptılar.

12. ULUSLARARASI BALKAN TARİHİ KONGRESİNİN Kongre Yürütücüsü Profesör Dr. Bünyamin KOCAOĞLU ile Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar çok önemli bir röportaj gerçekleştirdi.

“Kardeş Ülkeler Birliğinin Kültürel Gelişmesine Büyük Katkı Sağlayacak”

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: Hocam kısaca Kongrenin konusu nedir?

Kongre Yürütücüsü Profesör Dr. Bünyamin KOCAOĞLU: Üst konusu bitişinin yüzüncü yılında Birinci Dünya Savaşı Balkanlar ve Türkiye olarak belirledik. 12’si Yurt dışından olmak üzere 45 tane tebliğ sunulacak.

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: Orta Asya Türk Cumhuriyetleri de var mı Hocam bunun içinde?

Kongre Yürütücüsü Profesör Dr. Bünyamin KOCAOĞLU: Yok. Daha çok şimdilik Balkanları öne çıkardık.

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: Balkan Ülkeleri yanı sıra Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden Akademisyenler var mı?

Kongre Yürütücüsü Profesör Dr. Bünyamin KOCAOĞLU: Tabi var. Katılımcılarımız içinde Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan’dan katılan konuşmacılarımız var. Ayni zamanda Balkanlardan katılan konuşmacılarımız var.

Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Yazar ve Bilim İnsanı Kerim Sarılar: Hocam buna şöyle diyebilir miyiz? “Kardeş Ülkeler Birliğinin Kültürel Gelişmesine Büyük Katkı Sağlayacak”

Kongre Yürütücüsü Profesör Dr. Bünyamin KOCAOĞLU: Tabi…Tabi…Arşiv belgelerine dayanan bu bilimsel çalışmalar tarihimize, balkan tarihine, Türk tarihine ve yine 1. Dünya savaşını etraflıca ele almasından dolayı dünya bilim tarihine hizmet edecektir. Bütün Türk Dünyasında kültürümüze hizmet edecektir. Teşekkür ederim.

Haberin Videosu:

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi  Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.