Samsun son dakika haberleri - 21 Ekim 2020, Çarşamba

yabancı dizi izle

Hakkımızda

Samsun’un haberi sitesi, Samsun’da çok fazla internet sitesi olduğundan ancak bu ismi alarak yayın hayatına başladı. Almayı düşündüğümüz site isimlerinin çoğu alınmıştı. İçerisinde ‘haber’ kelimesi olan bir site yapmayı düşündük ve ilk önce ‘haber55’ ismini verdik. Samsun’da bu site ismine yakın bir site vardı. O site TV yayını yapıyordu. Sitenin adı ‘haber55TV’ olarak kayıt altındaydı. Site sahibi arkadaş çıktı. Benim site ismimle aynı ismi kullanmayın diye önce Mahkeme ve Savcılık yolunu gösterdi sonrasında ise iş arkadaşlık ve dostluk zedelenmesine neden olacağı düşüncesi bizde oluştuğundan sitenin ismini değiştirmek zorunda kaldık. Yeni isim arayışına gidildi ve sonunda bu ismi yani ‘www.samsununhaberi.com’ ismini tescil ettirdik. Şu anda sitemizin önünde çıkan ve ‘samsun’ ile ‘haber’ kelimesi içerisinde bulunan siteler bizden önce ‘google’ taramasında önde çıkıyorlar. Sitemizin ön sıralarda çıkması için çaba harcıyoruz ve haydi hayırlısı diyerek kendimizi tanıtım konusuna geliyoruz…

Gazeteci ve basın camiasının yakından tanıdığı bir kişi olarak ‘internet üzerinden haber’ yayımlamayı aklen ve fikren uygun bulmamın nedeni, artık cep telefonuna kadar girmiş olan internet teknolojisi dolayısıyla haberleri daha hızlı bir şekilde kamuoyuna ulaştırmak ve kamuoyunu hem bilgilendirmek ve hem de kamuoyu oluşturmak birinci gayemiz olacaktır.

Daha çocuk yaşlarda önceleri şiir yazarak, daha sonra hikaye, roman ve devamında da makaleler yazarak mesleğin ilk basamaklarına ayak bastığımda yaşım henüz 17 idi. Rahmetli Babam hem matbaa ve hem de gazete sahibiydi. Samsun’un tanınan ve sevilen simalarından olan saygın bir kişiliğe sahip Ali Hazinedar, Aksiseda Matbaasının ve Yeni Selamet Gazetesi’nin sahipliğini yapıyordu. Her iki kurum da tarihi bir misyona sahipti. Aksiseda Matbaası’nın kuruluşu 1885, Yeni Selamet Gazetesi’nin kuruluşu 1911 tarihindeydi. Aksiseda Matbaasının ilk kurucusu Şefik Avni Özüdoğru, Yeni Selamet Gazetesi’nin ilk sahibi ki ilk nüshası Selanikte çıkmış, M.Sait Coşkun’du. Matbaa ortaklıktan dolayı Babama intikal etmiş, Gazete ise Coşkun’un ölümü(1960) nedeniyle ve gazete Aksiseda Matbaası’nda dizilip basıldığı için yine babama intikal etmişti. O tarihten itibaren gazetenin sahibi babam Ali Hazinedar’dı ve ben okul dönüşü matbaaya uğrar, baskı makineleriyle ilgilenir, gazetenin dizgilerini yapan mürettiplerle görüşürdüm. Zamanla arkadaş olduğum mürettiplerin, babamın 1971 yılında vefatı ile matbaanın yönetimine geçmem, sahipliğini üzerime almamla hem gazetenin ve hem de matbaanın yöneticisi ben oldum. Doğum tarihim 1951 yani 20 yaşında patronluğa adım attım. Daha patron olmadan önce Yeni Selamet Gazetesi’nde şiirlerim ve hikayelerim yayınlandı. 1972 yılında Yeni Selamet Gazetesi’nde NOKTA… NOKTAM isimli köşem yayımlanmaya başlamıştı. O günden bu güne kadar bir kaç yıl aksama olmuş olsa da 45 yılı aşkın günlük Makale, yorum yazısı yazmaktayım. Gazeteciliğin ‘G’ sinden başlayan birisi olarak bu mesleğe rahmetli Babamın teşvikiyle ve onun gazete sahibi olması nedeniyle başlamış oldum. Allah ondan razı olsun. Bu benim için iyi ve önemli bir şanstı. Bu şansımı kullandım. Okul hayatımı Üniversite imtihanlarına girdikten sonra, babamın vefatından bir yıl önce çok rahatsız olması ve işyerine gelmemesi nedeniyle işin başında olmam gerektiğinden 1969-70 yıllarında fiilen zaten iş başındaydım. Babamın vefatı sonrasında matbaa benim üzerime Vergi Dairesine ve Bağ-Kur’a kayda girdi.

Gazeteciliğe nasıl başlamış olduğumu kısaca ve birçok yeri atlayarak anlattım. Takvimler 1973’ü gösterdiğinde Ticaret Lisesi Coğrafya öğretmenim Nazım Söylemezoğlu matbaaya gelip beni buldu ve ortak bir gazete çıkarmamızı teklif etti. Yazarlık ve haber kısmı bana ait dizgi-baskı size ait demişti. Ortak şekilde GÜRSES ismini verdiğimiz günlük gazeteyi çıkarmaya başladık. Gazetenin sahibi Hocamın eşi, Yazı İşleri Müdürü ise bendim. Yeni Selamet Gazetesi’nden Gürses’e aynı kurum ve aynı matbaanın içerisinde transfer oldum. Gürses Gazetesi’nde yıllarca yazdım. Köşemin adı yine NOKTA… NOKTAM. ismini taşıyordu. Yazmış olduğum makalelerle Samsun’da eksikliği hissedilen, vatandaşın lehine olan bir çok hizmetin gerçekleşmesinde öncü oldum. O tarihlerde köşe yazarlarının yazdıkları sanki bir emirmiş gibi telakki edilir, hangi kurum ve kuruluş hakkında yazı yazılmış, tenkit edilmişse gereği hemen yapılırdı. Vali, Emniyet Müdürü, Daire Müdürleri, Milletvekilleri gazeteyi ziyaret ederler fikir alırlar, eksiklikleri giderirlerdi.

Tâ ki 2009 yılına gelindiğinde, ekonomik sıkıntılardan gazetenin kağıdını bile alamayacak bir duruma gelindiğinde GÜRSES Gazetesi’ni DENGE Gazetesine sattık. Yeni Selamet Gazetesi ise zaten GÜRSES Gazetesinden sonra işlevini kaybetmişti ve aylık olarak çıkarılmaktaydı. Bu yıl içerisinde geçirmiş olduğum bir hastalığın da etkisiyle Matbaayı ve Gazeteyi kardeşlerime emanet ederek, oradan ayrıldım. Tam mesleği bıraktım diyecektim ki, kardeşim dediğim ve 2 dönem birlikte İlkadım Belediyesi’nde meclis üyesi yaptığım ve bu dönemde tanıdığım Ali Yılmaz bir gece telefonla arayarak, ‘Biz Karadeniz Postası’ gazetesini satın aldık. Başına da sen geçeceksin hemen gel demesiyle, Karadeniz Postası gazetesinin başına geçtim. Önce Genel Koordinatör, sonra Yazı İşleri Müdürü oldum. Dört-beş ay sonra gazetenin ismini değiştirip yeni bir misyon ve vizyonla okurun karşısına çıkmak istedik ve OLAY Gazetesi ismini vererek görkemli bir tanıtım yaptık. Yazı İşleri Müdürlüğü, Genel Yayın Yönetmenliği derken bu gazete de ekonomik krize girdi ve 2014 yılının ortalarına doğru kapandı. Ben kapanmadan 6 ay önce gazeteden istemeye istemeye ayrılmak durumunda kaldım. Ayrıldığım günün ertesinde DENGE Gazetesi’nden teklif aldım ve gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğü’ne getirildim. O gün bu gün bu görevime devam ediyorum. İşte bu arada İnternet Gazeteciliğinin gittikçe ön plana çıkması üzerine de ek iş ve görev olarak İnternet Gazeteciliğine başladım. Bu konuda damadım Vebajans.net sitesinin sahibi Ali Akdere bana çok yardımcı oldu. Halen de yardımcı olmaktadır. İşte bu sitenin doğuşu bu şekilde oldu ve şimdi ben sitenin sahibi olarak siz değerli okurların karşısındayım. Mesleki bilgim 45 yılın üzerinde. Artık Duayen sınıfına girmiş durumdayım. Dostlarımıza, arkadaşlarımıza sitemizi takip etmelerini okumalarını ve paylaşmalarını tavsiye ve ricada bulunuyorum. Ayrıca bu işleri yürütürken arkadaşların da ısrarıyla eksikliği hissedilen bir Cemiyetin kurulmasına karar verdik ve SAMSUN Medya Mensupları Cemiyeti Derneği’ni kurduk. Şu anda Cemiyetin Başkanlığını ben yapmaktayım. Sitemizi takip etmenizi, haberleri okuyarak yorum yapmanızı ve beğeni sayısını artırmanızı bekliyor, selam, sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Kalın Sağlıcakla.

HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN!!!
Share

yabancı dizi izle